تبلیغات
بهترین مقالت الکترونیک و میکرو و ... - InfraRed - اینفرارد

نظر سنجی


لوگو ما

 

بهترین مقالت الکترونیک و میکرو و ...

 


 لوگوی دوستان


طراح قالب

این قالب توسط تیم طراحان ایران قالب برای سیستم میهن بلاگ ، طراحی شده است .

 

زیباترین قالب های وبلاگ

 

Clickkon.com | بزرگترین مرکز دانلود رایگان در ایران

 تبلیغات

 

بزرگترین مرکز دانلود رایگان در ایران

 

زیباترین قالب های وبلاگ

 

 

 InfraRed - اینفرارد

 

اینفرارد میان قسمتهای مرئی و میكروویو طیف الكترومغناطیسی قرار گرفته است. اینفرارد محدوده طول موجی دارد، مانند طیف مرئی كه از قرمز تا بنفش گسترده است. 
 "Near infrared"  یا "زیر قرمز نزدیک" طول موجی نزدیك نور مرئی دارد و "far infrared" یا "زیر قرمز دور" كه طول موجی نزدیك به طیف میكروویو دارد. اندازه طول موج بلندتر مربوط به far infrared در حدود نوك سوزن و طول موج كوتاهتر مربوط به Near infrared  در حدود یك سلول (میكروسكوپیك) است. امواج  Far infrared حرارتی هستند. به عبارت دیگر، ما هر روز تشعشعات اینفرارد را از گرما تجربه می كنیم. گرمائی كه ما از نور آفتاب، آتش، رادیاتور و... حس می كنیم اینفرارد است. عصب های سطحی حساس به دما روی پوست ما می توانند تفاوت دمای داخلی و خارجی پوست را آشكار كنند 

اینفرارد میان قسمتهای مرئی و میكروویو طیف الكترومغناطیسی قرار گرفته است. اینفرارد محدوده طول موجی دارد، مانند طیف مرئی كه از قرمز تا بنفش گسترده است. 
 "Near infrared"  یا "زیر قرمز نزدیک" طول موجی نزدیك نور مرئی دارد و "far infrared" یا "زیر قرمز دور" كه طول موجی نزدیك به طیف میكروویو دارد. اندازه طول موج بلندتر مربوط به far infrared در حدود نوك سوزن و طول موج كوتاهتر مربوط به Near infrared  در حدود یك سلول (میكروسكوپیك) است. امواج  Far infrared حرارتی هستند. به عبارت دیگر، ما هر روز تشعشعات اینفرارد را از گرما تجربه می كنیم. گرمائی كه ما از نور آفتاب، آتش، رادیاتور و... حس می كنیم اینفرارد است. عصب های سطحی حساس به دما روی پوست ما می توانند تفاوت دمای داخلی و خارجی پوست را آشكار كنند.امواج  Far infrared حرارتی هستند. به عبارت دیگر، ما هر روز تشعشعات اینفرارد را از گرما تجربه می كنیم. گرمائی كه ما از نور آفتاب، آتش، رادیاتور و... حس می كنیم اینفرارد است. عصب های سطحی حساس به دما روی پوست ما می توانند تفاوت دمای داخلی و خارجی پوست را آشكار كنند.

اینفرارد حتی در فرهای غذا نیز بكار می رود. در این روش از لامپهای بخصوصی استفاده می شود كه اینفرارد حرارتی از خود تشعشع می كنند.

اما near infrared به هیچ وجه گرم نیست و در حقیقت شما هیچ وقت نمی توانید آن را حس كنید. این از مواردی هستند كه ریموت كنترل تلویزیون شما از آن استفاده می كند.

چگونه می توانیم توسط اینفرارد ببینیم؟
از آنجائی كه منبع اصلی تشعشعات اینفرارد، گرما و تشعشعات حرارتی است، هر شئ كه دما داشته باشد در محدوده اینفرارد تشعشع دارد. حتی اجسامی كه ما فكر می كنیم خیلی سرد هستند، مانند قالب یخ، اینفرارد ارسال می كنند. اگر جسمی به اندازه كافی گرما نداشته باشد كه نور مرئی تشعشع كند، اكثر انرژی خود را به صورت اینفرارد تشعشع می كند. همانند یك تكه زغال گرم.

انسانها در دمای نرمال خود، اینفرارد قوی و با طول موج حدود 10 میكرون تشعشع می كنند.(یك میكرون عبارتی است كه در نجوم  برای یك میكرومتر  یا یك میلینیوم یك متر استفاده می شود.)

مردی عینكی با یك كبریت روشن در دست

برای ساختن تصویر اینفرارد مانند شكل فوق از دوربینهای مخصوص و فیلمهائی كه تفاوت دما را آشكار می كنند، استفاده می شود. این تصویری است كه شما می توانید آنرا درك كنید. این تصاویر اطلاعاتی در اختیار ما قرار می دهند كه از نور مرئی نمی شد به آنها دست یافت.

مترجم: Tohid_Salimi

een.blogfa.com


 
نوشته شده توسط علیرضا بهزادی در سه شنبه 16 مرداد 1386 و ساعت 12:08 ب.ظ
 ویرایش شده در سه شنبه 16 مرداد 1386 در ساعت 12:08 ب.ظ

 لینک ثابت | پیامها

 

مطالب پیشین

  
   نام گذاری (کد گذاری) ترانزیستورها
   رادارها چگونه کار میکنند!
   InfraRed - اینفرارد
   اصول طراحی سیستم كنترلی با استفاده از PLC
   چراغ چشمک زن جهت نشان دادن آلارم
   روش ساخت مدار مجتمع
   ساختمان قطعات دیجیتال
   حافظه RAM
   میكروكنترلر AVR
   راجع به AVR و مقایسه آن با 8051
   آموزش کار با میکروکنترلرها
 

 

 

All Rights Reserved 2005-2006 © ali16231.Mihanblog.Com

This Template Is Designed bY : Ir-Template.CoM

منوی اصلی

   صفحه نخست

  اضافه کردن به علاقمندی ها

   ایمیل ما 

   ارتباط  با ما

   تبدیل به صفحه خانگی

   زیباترین قالب های وبلاگ

 


نویسنده

  علیرضا بهزادی (12)


موضوعات

  عمومی (1)
  میکروکنترلر (4)
  الکترونیک (5)
  مدارات الکترونیک (1)
  PLC (1)آرشیو

  مرداد 1386 (12)


لینکستان

زیباترین قالب های وبلاگ


لینکدونی

 

آرشیو لینكدونی


جست و جو

کلمه ی مورد نظر خود را جستجو نمایید


خبرنامه

جهت آگاه شدن از بروزرسانی و اخبار سایت ، در خبرنامه عضو شوید .


آمار سایت

 امروز :
 بازدید های امروز :
 بازدید های دیروز :
 كل مطالب :
 كل نظرها :
 كل بازدید ها :

   

 Add to any service

 Add to Technorati


 

.